Administration

Great Hearts Live Oak Administration

Paul Gustowski »

Assistant Headmaster

Grisell Winstead »

Receptionist

Abram Dick »

Facilities Technician

Kari Leal

Nurse

Laura Jackson

504 Coordinator

Student Services

Great Hearts Live Oak Student Services Faculty

Caroline Berry »

Special Education Teacher

Katharine DeSot

Special Education Teacher

Alexandra Gass »

Special Education Assistant Teacher

Sara Parks »

Special Education Assistant Teacher

Maria Livar

Special Education Assistant Teacher

Jacqueline Melgoza »

ELL Teacher

Jessica Kemmy »

Reading Interventionist/Dyslexia

Kimberlee Taylor

Reading Interventionist/Dyslexia

Jaqueline Bankes »

Math Interventionist

Darlene McKeen »

Math Interventionist

Faculty

Great Hearts Live Oak Faculty

Ana Gonzalez »

Kindergarten Lead Teacher

Jasmin McDuffie »

Kindergarten Lead Teacher

Lisa Bollinger »

Kindergarten Lead Teacher

Kristin Freeman »

Kindergarten Lead Teacher

Kate Moyer »

Kindergarten Apprentice Teacher

Taylor Dickerson

Kindergarten Apprentice Teacher

Brenda Lemke-Gouthro

Kindergarten Apprentice Teacher

Maria Frausto

Kindergarten Apprentice Teacher

Sara Borden »

1st Grade Lead Teacher

Victoria Cisneros »

1st Grade Lead Teacher

Toria Shaw

1st Grade Lead Teacher

Helen Powley

1st Grade Apprentice Teacher

Marie Beheler

1st Grade Apprentice Teacher

Abigail Kuiper

1st Grade Apprentice Teacher

Lois Chapa

2nd Grade Lead Teacher

Kasey Mayfield »

2nd Grade Lead Teacher

Brenda Aguillon »

2nd Grade Lead Teacher

Reed Hanson »

2nd Grade Apprentice Teacher

Melanie Porter

2nd Grade Apprentice Teacher

Monica Rowland »

2nd Grade Apprentice Teacher

Kimberly Gill »

3rd Grade Lead Teacher

Claire Longfellow »

3rd Grade Lead Teacher

Joseph Schuster »

3rd Grade Lead Teacher

Maria Rodriguez

3rd Grade Apprentice Teacher

Erika Ulloa

3rd Grade Apprentice Teacher

Angela Graebner

3rd Grade Apprentice Teacher

Eric Meissner »

4th Grade Lead Teacher

Lupe Ortega »

4th Grade Lead Teacher

Samantha Avalos »

4th Grade Lead Teacher

Samantha Dickey

4th Grade Apprentice Teacher

Brittany Holcombe

4th Grade Apprentice Teacher

Corttni Taylor

4th Grade Apprentice Teacher

Christine Cowen »

5th Grade Lead Teacher

Samuel Haton »

5th Grade Lead Teacher

Elizabeth Harris »

5th Grade Lead Teacher

Chloe Sonnier

5th Grade Apprentice Teacher

Erin Szews

5th Grade Apprentice Teacher

Catherine Carter »

5th Grade Apprentice Teacher

Hannah Bub

6th Grade Lead Teacher

Benjamin Brody »

6th Grade Lead Teacher

Paul Phillips »

6th Grade Lead Teacher

Chelsea Thomas »

6th Grade Apprentice Teacher

Tymber Bartosch

6th Grade Apprentice Teacher

Sarah Klebanov »

6th Grade Apprentice Teacher

Kidus Kebede

7th Grade ELAR & Math Teacher

Timothy Swinney »

7th & 4th Grade History Teacher

Theresa Feller

7th Grade Science Teacher

Betsabé Sigala »

Spanish Teacher

Rebecca Rosenthal »

Latin Teacher

Linda Clark

Studio Art Teacher

Madie Hoelscher »

Studio Art Teacher

Tomas Clark

PE Teacher

Cortney Gonzalez »

PE Teacher

Joel Pacheco

Music Teacher

Marriane Orton

Music Teacher